- Reklama -magazin

Kam půjdou miliardy z plánu obnovy? Zejména do železnic a zelených budov

Ministerstvo financí představilo další detaily národního plánu obnovy a odolnosti, v rámci kterého by Slovensko mohlo z evropských zdrojů čerpat 5,84 miliardy eur. Komplexní návrh poslal ministr Eduard Heger v úterý k posouzení Evropské komisi.

Slovenský plán má pět priorit – vzdělávání, vědu a výzkum, zelenou ekonomiku, zdravotnictví a veřejnou správu a digitalizaci. Tyto oblasti potřebují reformy a investice, které od Slovenska dlouhodobě požaduje i Evropská komise.

Ministerstvo na svém webu zveřejnilo zkrácenou verzi návrhu, podle kterého se by se miliardy z evropských zdrojů měli použít. Jde zatím o nejdetailnější verze plánu obnovy, kterou může vidět veřejnost.

Jsou v ní identifikovány cíle, investice i potřebné reformy s vyčleněným objemem peněz. Dokument je výsledkem diskusí s koaličními partnery a předcházela mu i veřejná diskuse, kterou ministerstvo uspořádalo před týdnem.

Přestože konečný termín pro vypracování plánu obnovy je do konce dubna, ministerstvo to stihlo s dostatečným předstihem, aby mohlo reagovat na případné připomínky Bruselu.

Zelené Slovensko (1 900 miliard eur)
Největší balík peněz by měl jít do tří oblastí. První (700 milionů EUR) je obnova budov. Přesněji, zvýšení energetické náročnosti rodinných domů a veřejných budov, včetně památkově chráněných. Budovy představují 37 procent emisí skleníkových plynů a 40 procent spotřeby energie.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články