- Reklama -magazin

Sociální pojišťovna začala posílat důchodcům zvýšené důchody

Důchodci začínají v lednových výplatních termínech dostávat od Sociální pojišťovny (SP) zvýšené důchody. Informoval o tom specialista komunikace SP Marian Skotka.
Zvýšení souvisí s valorizací důchodů od 1. ledna 2021. „Důchody se budou zvyšovat buď o 2,6%, nebo nejméně o pevnou, garantovanou částku zvýšení důchodu,“ připomněla Sociální pojišťovna. Garantovaná částka přitom závisí na typu důchodu.
Jak upřesnila SP, plný důchod se zvýšil minimálně o 9,40 eura a starobní důchod vyplácený v poloviční částce nejméně o 2,90 eura. Minimální zvýšení předčasného důchodu je o 9,10 eura a polovičního předčasného starobního důchodu o 3,30 eura.
Poživatel plného invalidního důchodu s mírou poklesu nad 70% dostane minimálně o 7,80 eura více, při vyplácení poloviční sumy dostane alespoň o tři eura více. Při invalidním důchodu s mírou poklesu do 70% je zvýšení nejméně na úrovni 4,40 eura, při polovičním vyplácení alespoň o 1,90 eura.
Zvýšení se dotýká i vdovského a vdoveckého důchodu, při vyplácení plné výše důchodu dostanou příjemci alespoň o šest eur více, při polovičním vyplácení o 2,60 eura více. Sirotčí důchod je v roce 2021 vyšší minimálně o 2,80 eura, při polovičním vyplácení o 1,40 eura.
Sociální pojišťovna opět připomněla, že o zvýšení důchodu netřeba žádat. „Příjemci důchodů dostanou o zvýšení písemné rozhodnutí. Důchody ve vyšší částce jim budou poprvé vyplaceny ve výplatním termínu v lednu 2021 i s doplatkem zvýšení od 1. ledna 2021 do dne předcházejícího výplatnému termínu v lednu 2021,“ upřesnila SP.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články