- Reklama -magazin

Bločková loterie: je výrazně ztrátová, ale stále běží

V Česku ji už zrušily.

Národní bločková loterie, kterou spustila druhá Ficova vláda na podzim roku 2013, měla pomoci při odhalování daňových úniků a motivovat lidi, aby upozorňovali na firmy, které nevydávají potvrzení o zaplacení.

Státní loterijní společnost Tipos na její propagaci rozjela kampaň, do které angažovala zpěvačku Evu Máziková.

V první dny vyvolala doslova šílenství. Slováci denně registrovaly desítky tisíc bločků. Každý, kdo si něco koupil, mohl do loterie zapojit prostřednictvím esemesky nebo webu a vyhrát tisíce eur. A vylosovali se i auta. Našli se i tací, kteří si nákup v obchodech cíleně kúskovali, aby měli co nejvíce účtenek ,.
Tehdejší ministr financí Peter Kažimír (současný guvernér Národní banky Slovenska) se půl roku po spuštění loterie pro německý list Handelsblatt vyslovil, že „loterie je absolutní úspěch“.

Argumentoval, že se do ní zapojilo 450 tisíc Slováků a upozornili na sedm tisíc firem, které bločky nevydaly. Německým novinářům se také pochlubil, že spuštění loterie bylo relativně levné – stálo 200 tisíc eur.

V roce 2013 bločková loterie fungovala pouze na Maltě a Taiwanu, jehož příkladem se tehdejší slovenská vláda inspirovala.

V roce 2017 ji podle vzoru Slovenska zavedli v Česku, nazvali ji Účtenkovka. Letos v dubnu ji po dvou a půl roku tamní vláda zastavila s odůvodněním, že splnila účel a byla zavedena takzvaná elektronická evidence tržeb.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články