- Reklama -magazin

Instalace EPS ve firemních objektech – rady pro výběr a montáž požárních systémů

Systémy EPS neboli elektronická požární signalizace, slouží pro včasnou detekci vznikajícího požáru. Požární systémy ohrožení požárem detekují, lokalizují a prostřednictvím spuštění poplachu před ním varují.

Spolehlivé požární systémy jsou ve firmách dobrou prevencí před vznikem požáru nebo před únikem plynů. Poskytnou prostor pro evakuaci osob i pro přivolání pomoci.

Z čeho se skládají požární systémy a jak fungují?

EPS systémy pro komerční objekty jsou složeny z několika prvků:

  • Hlásiče – mají za úkol včas signalizovat detekovaný kouř, výskyt nebezpečných plynů i zvyšování teploty. Hlásiče EPS mohou být samočinné nebo tlačítkové.
  • Ústředny EPS – přijímají signál z hlásičů a spouštějí poplach.

Poplach může být spuštěn několika způsoby, které se mohou navzájem kombinovat – zvukovou signalizací, optickou signalizací, zasláním SMS na předem stanovené číslo nebo telefonním hovorem či spuštěním poplachu na připojeném pultu centrální ochrany (PCO).

Výběr EPS – nechte si poradit

Vybrat konkrétní požární systém je vhodné už ve fázi přípravy projektové dokumentace stavby, ale řadu systémů EPS lze montovat i v průběhu rekonstrukcí staveb nebo při nespokojenosti se stávajícím systémem. Samotná EPS i její instalace musejí splňovat normativní i legislativní požadavky. Při výběru by se měla zohlednit i funkčnost budovy a její architektonické provedení.

Investor, architekt, dodavatel i stavební dozor se musí shodnout na konkrétním systému požární signalizace, která bude pro objekt nejvhodnější. Mezi spolehlivé značky patří například EPS Lites, Esser, Menvier, Zettler nebo Schrack. Tyto vyzkoušené produkty využívá i bezpečnostní agentura TOP security, která patří mezi přední poskytovatele EPS pro firmy v České republice a dokáže poradit všem, kteří potřebují s výběrem EPS pomoci. Více o službě EPS na stránkách agentury ZDE.

Montáž EPS a její provoz ve firemních objektech

Pravidla montáže jsou ustanovena ve vyhlášce 246/2001 Sb. Montáž elektronické požární signalizace smějí provádět jen školení a certifikovaní pracovníci a vše se musí provádět v souladu se schválenou projektovou dokumentací.

Po montáži EPS by měla montážní firma provést:

  • zaškolení obsluhy EPS,
  • předání průvodní dokumentace obsahující návod k obsluze s pokyny pro obsluhu a požární provozní knihu,
  • předání dokladů o certifikaci EPS,
  • předání záručních listů,
  • vyhotovení a předání předávacího protokolu EPS a projektové dokumentace,
  • předání výchozí revize (instalační atest, doklad k montáži, funkčním zkouškám, kontrole o provozuschopnosti EPS),
  • předání dokumentace vztahující se ke skutečnému provedení,
  • v případě sjednání také předání servisní smlouvy.
Fire alarm on the wall of shopping center.

Výhody sjednání návrhu, instalace, revize a servisu EPS od odborníků

Kompletní práce od návrhu, montáže až po servis EPS je vhodné svěřit do rukou společnosti (bezpečnostní agentuře), která má kompletní nabídku těchto služeb. Nejen, že je to praktické, ale v řadě případů také cenově výhodné.

Oslovte firmu, která má zkušenosti s návrhem nových systémů EPS i s rekonstrukcí těch stávajících a nejlépe takovou, která nabízí i revize EPS. Samozřejmostí by měla být kompletní realizace systému i možnost uzavření servisní smlouvy, která vám zajistí expresní servisní zásahy, kontrolu a hlídání zákonem požadovaných revizí i poskytnutí 24hodinového dispečinku.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články