Pracujete-li ve vysoce rizikovém prostředí, ve kterém může dojít k popálení, měli byste být vybaveni speciálními nehořlavými pracovními oděvy. Zajímá vás, jak fungují a proč je důležité je nosit? Pak čtěte dál.
Jaké nebezpečí vám hrozí?
Popáleniny jsou velmi nepříjemné a může k nim dojít během okamžiku. Stačí opaření nebo přímý kontakt s ohněm nebo s jiným zdrojem tepla a neštěstí je na světě. U popálenin 1. stupně dochází k poškození pouze vrchní vrstvy pokožky, k jejímu zarudnutí a otoku. U popálenin 2. stupně už je zasažena i tzv. škára, tvoří se puchýře, může dojít k červenání až bělání kůže. Nejvážnější 3. stupeň popálenin už nevratně poškozuje pokožku, dochází k nekróze a zuhelnatění. Kůže má bílé nebo šedobílé zbarvení a kvůli poškození nervových zakončení jsou rány bezbolestné. Při zuhelnatění se musí nekrotická kůže odstranit.
Pokud se tedy chcete popáleninám vyhnout, měli byste dbát na použití správných ochranných pracovních pomůcek a oděvů určených pro kontakt s teplem a ohněm. Nehořlavé oděvy by se měly nosit zejména v případě profesí, jako je svářeč, slévač nebo hasič. Více o hořlavosti textilií si můžete přečíst na Wikipedii zde.

Co by měly nehořlavé oděvy splňovat
Nehořlavé pracovní oděvy se vyrábějí nejčastěji z bavlněných (ale i dalších) materiálů, které jsou opatřeny speciálním nehořlavým nástřikem. Tyto pracovní oděvy jsou často také opatřeny antistatickou úpravou a jedná se o antistatické nehořlavé pracovní oděvy.
Protože i nehořlavé oděvy nosí pracovníci různých postav, jsou vyráběny v řadě provedení a střihů, aby si každý mohl vybrat takový oděv, který mu dobře padne a nebude mu při práci překážet nebo ho omezovat při pohybu.
Pro ochranu vrchní části těla se hodí nehořlavé bundy, mikiny a blůzy. Spodní část těla ochrání nehořlavé montérky, kombinézy a kalhoty. Pro zvýšení životnosti těchto pracovních oděvů a ke zvýšení bezpečnosti pracovníků se používají i další ochranné pomůcky, jako jsou kožené svářečské zástěry, svářečské kukly a štíty, svářečské nehořlavé pracovní rukavice, rukávníky, kamaše nebo slévárenská pérka. Ucelenou nabídku produktů pro svářeče naleznete u společnosti TOMIS CZ. Celou nabídku si můžete prohlédnout a případně zakoupit na e-shopu ZDE.
NÁŠ TIP: Kompletní ochranu před popálením vám poskytne prodloužený pracovní oblek MOFOS splňující normu ČSN EN ISO 11611. Ochranu hlavy a očí zajistí svářecí samostmívací kukla ASK a ochranu před úrazem zvýšíte obléknutím kožené svářečské pracovní zástěry o tloušťce 1,3 mm.
Pečujte o nehořlavý oděv – prodloužíte jeho životnost
Aby vám vybraný nehořlavý oděv vydržel co nejdéle v dobré formě a spolehlivě vás chránil, musíte o něj náležitě pečovat. Oděv nijak nečistěte (zničili byste ochrannou impregnaci) a perte ho na maximální teplotu 60 °C. Praní je důležité, protože špína snižuje ochrannou schopnost nástřiku. Účinnost ochrany snižuje i pot nebo vlhkost. Pomoci Vám také mohou symboly pro správnou údržbu.