- Reklama -magazin

Platební karty pro každého

Platební karty jsou téměř nezbytnou součástí běžného účtu. Umožňují pohodlné placení za zboží a výběr hotovosti z bankomatů. Používáním platební karty eliminujete nebezpečí odcizení hotovosti. Samotná karta je proti zneužití chráněna heslem PIN a podpisovým vzorem, kterým se prokazujete při nákupu. Zatímco při krádeži hotovosti své peníze už neuvidíte, v případě odcizení platební karty ji můžete zablokovat a zloděj se tak k penězům nedostane. Zablokování se uskutečňuje prostřednictvím zvláštního telefonního čísla, které vám poskytne banka, případně přes Autorizační centrum Slovenska. Pro případ výběru z bankomatu je blokace provedena okamžitě, pro platby u obchodníků je účinná většinou až od následujícího dne. Tuzemské banky bohužel zatím nenabízejí pojištění proti ztrátě nebo odcizení platební karty.

TIP: Výhodnější jako výběr hotovosti z bankomatu nebo na přepážce banky je použít svou kartu při nákupech v obchodech.
Platba kartou není zatížena žádným poplatkem, některé banky ale účtují poplatek za každou účetní položku. Bezhotovostní forma provádění plateb má rovněž další výhody – jednoduchost a rychlost. Síť obchodů, které přijímají platební karty, se neustále rozrůstá.

Mezinárodní nebo domácí platební kartu?

Banky na Slovensku již masově vydávají mezinárodní platební karty. Dají se všude ve světě použít k výběru z bankomatů (pozor! – banky si za výběr z bankomatu účtují vysoké poplatky) a na platbu za zboží a služby v zahraničí. Platba kartou je i v zahraničí zdarma. Může vás odradit cena mezinárodní platební karty, která je dvoj až trojnásobně vyšší než cena domácí karty. Ale pozor, než mezinárodní kartu odmítnete, uvědomte si, že vás v cizině může zachránit právě ve chvíli, kdy vám bude chybět potřebná finanční hotovost.

TIP: Jakou značku platební karty si zvolit? Ve většině zemí akceptují obchodníci karty VISA i Eurocard / MasterCard (EC / MC). Rozdíly mezi počty obchodních míst přijímajících pouze jeden typ karty se zmenšují. Pokud se chystáte např. na cestu na Faerské ostrovy nebo do Peru požádejte si raději o platební kartu EC / MC. Karty VISA jsou potřeba např. na Ukrajině.
Embosovanou nebo elektronickou platební kartu?

Typickým zástupcem embosovaných karet jsou karty VISA Classic nebo EC / MC Standard. Každá embosovaná platební karta má všechny údaje o majiteli a číslo karty vytištěné nad povrch, díky čemuž se dá použít při placení na obchodních místech, které nemají online platební terminály automaticky ověřující zůstatek účtu v bance. Embosované platební karty proto vydávají bonitním klientům, u kterých se předpokládá vyšší zůstatek na účtu.

Elektronické platební terminály ještě nejsou tak rozšířené, a proto jsou embosované platební karty použitelné na více obchodních místech. Údaje o kartě se při platbě přenesou na speciální formulář pomocí kopírovacího přístroje zvaného imprinter. Při placení elektronickou platební kartou (např. VISA Electron či Maestro) je nutná online autorizace prostřednictvím elektronického platebního terminálu.

TIP: Pokud budete chtít kartou platit v obchodech a banka vám nabídne embosovanou platební kartu, neváhejte a zřiďte si ji. Cena embosované platební karty je sice dva až třikrát vyšší než cena elektronické karty, ale embosované karty jsou použitelné ve více obchodech jako elektronické. Navíc, pokud by nefungovalo online spojení terminálu s bankou, je obchodník povinen při platbě embosovanou kartou použít mechanickou čtečku. Zatímco s elektronickou kartou jednoduše při poruše sítě nenakoupíte, s embosovanou kartou nakoupíte vždy.
Debetní a kreditní karty

Použití karty rovněž ovlivňuje zůstatek účtu. Při použití debetní karty nelze na rozdíl od kreditní překročit zůstatek účtu, který máte k dispozici. Samozřejmě, pokud máte kontokorentní úvěr, můžete při transakcích s kartou projít do mínusu. Maximální částka, kterou lze v jednom dni nebo týdnu vybrat, navíc určuje denní (respektive týdenní) limit platební karty, který banka stanoví s přihlédnutím k požadavkům a transakce klienta. Některé banky určují jiný limit pro výběry a pro platby kartou.

S kreditní kartou získáváte stálý úvěr. Spolu s vydáním kreditní karty banka zřizuje úvěrový účet, na kterém se vám všechny platby provedené kartou zúčtovává. Úrokové sazby se pohybují mezi 20 až 30 procenty ročně. Banka rovněž stanoví minimální měsíční splátky, které jsou stanoveny podílem z dlužné částky nebo z úvěrového rámce. Banky často poskytují při 100 procentní úhradě splátky bezúročný úvěr na dobu kolem jednoho měsíce. Kreditní karta je výhodná pro ty, kteří nejprve rádi utrácejí a až potom platí.

Kreditní karty vydává k běžným účtům Slovenská spořitelna (BASLSP) a Tatrabanka (BATB). Ostatní banky se jistě časem připojí.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články