- Reklama -magazin

15 grafů Goldman Sachs: Rok 2021 ve znamení oživení

V závěrečné zprávě za uplynulý rok, kterou zveřejnili ekonomové Goldman Sachs, banka shrnula klíčové globální témata, která budou pravděpodobně formovat rok 2021. Jak jinak, doplnili je o sérii grafů.
Globální ekonomika se loni kvůli pandemii náhle zastavila, přičemž vrchol propadu globálního HDP dosáhl v polovině dubna 20%, v jednotlivých ekonomikách se toto číslo výrazně lišilo.

Bezprecedentní uvolnění monetární politiky a přizpůsobení se nové situaci vyvolalo rychlé, ale jen částečné globální oživení v druhé polovině roku 2020. Fiskální uvolnění vedlo k relativně stabilnímu růstu skutečnému disponibilnímu příjmu ve většině rozvinutých trhů a to i přes historickému kolapsu HDP. Měnové uvolnění stabilizovalo finanční trhy a zavedení politik jako je nošení roušek, či práce z domova snížily relativní dopad šíření viru na ekonomickou činnost.

Relativně nízké množství bankrotů, nárůst počtu obchodních společností, omezené zvýšení nezaměstnanosti v Evropě a Japonsku a prudký pokles nezaměstnanosti v Severní Americe, poukazují na překvapivě omezené dlouhodobé škody. Analytici očekávají, že situace ohledně viru se prudce zlepší v roce 2021, což je způsobeno teplejším počasím na severní polokouli, zvyšováním imunity ale hlavně úspěšnou globální očkovací kampaní. Dodávky vakcíny jsou v současnosti hluboko pod úrovní poptávky, v následujících měsících by jí však na rozvinutých trzích mělo být dostatek a později v průběhu roku i na rozvíjejících se trzích. Problémy jsou většinou logistického charakteru, ale rychlost očkování v Izraeli v posledních týdnech naznačuje, že jsou překonatelné.

Zpomalení šíření viru by mělo podpořit aktivitu v citlivých odvětvích, které tvoří hlavní část produkčního propadu za rok 2020, a měly by vést k naplnění prognózy globálního růstu v roce 2021 nad úrovní konsensu +6,4%.

A teď si podívejme pár zajímavých grafů před rokem. Počínaje globálním náhlým zastavením, když se Čína, jako první země, rozhodla pro blokování. V březnu se již pro podobný scénář rozhodlo několik dalších zemí.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články