- Reklama -magazin

GSM Banking

Tato služba umožňuje provádět transakce se svým běžným účtem z kteréhokoliv místa na světě, kde můžete použít svůj GSM mobilní telefon.

Co služba nabízí?

Stejně jako telefonní banka i tato služba může mít svou pasivní (zůstatky, úrokové sazby, devizové kurzy) a aktivní verzi (příkazy k úhradě či inkasu, konverze měn, zakládání termínovaných vkladů a další).

Jak to funguje?

Transakce a zjišťování zůstatků probíhá pomocí technologie SIM Toolkit a Bankovní aplikace nahrané na SIM kartě. Každá prováděna transakce probíhá prostřednictvím zašifrovaných krátkých textových zpráv. Pro použití aplikace potřebujete znát PIN. Kromě tohoto řešení, která musí podporovat operátor mobilní sítě některé banky nabízejí tzv. SMS banking prostřednictvím nešifrovaných krátkých textových zpráv. Další variantou může být WAP banking, který však vyžaduje telefon podporující tuto službu. V současnosti ho nabízí pouze Poštovní banka, ostatní banky ho však chystají také.

Kolik to stojí?

V rámci konkurenčního boje je některými bankami služba nabízena zdarma. Samotné transakce jsou většinou levnější než u přepážky, musíte však současně platit své mobilní síti za odeslané textové zprávy (dvě až tři koruny). V případě využití WAPu platíte podle doby připojení (dvě až tři koruny za minutu).

Jak je to s bezpečností?

Při využití technologie SIM Toolkit je veškerá komunikace mezi vaším telefonem a bankou zašifrována a lze říci, že splňuje vysoké nároky kladené na bankovní aplikace. Toto však nelze říci o nešifrovaných textových zprávách SMS bankovnictví, pravděpodobnost zachycení textové zprávy nepovolanou osobou se však blíží k nule. WAP banking Poštovní banky dosahuje vysokou úroveň bezpečnosti díky nutnosti použít elektronický klíč, stejně komunikace mezi vaším telefonu a bránou mobilní sítě může být šifrována, což podle některých názorů umožňuje dosažení vyšší úrovně bezpečnosti jako na internetu.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články