- Reklama -magazin

Novela, kterou se upravují sazby pro tabákové výrobky, je již účinná

Cigarety od února 2021 pravděpodobně zdraží a mají být pod přísnější kontrolou. V průměru by mohla cena jedné krabičky cigaret od letošního roku vzrůst o 40 centů a o 20 centů v letech 2022 a 2023. Sazba na tabák se má zvýšit stejným tempem jako sazba na cigarety. Doprodávat cigarety má být umožněno dva měsíce, tabák šest měsíců. Vyplývá to z novely zákona o spotřební dani z tabákových výrobků, která vstoupila v platnost 1. ledna tohoto roku.


Novela zákona má upravit sazby spotřební daně při cigaretách, bezdýmného tabákovém výrobku a tabáku ve třech krocích, v případě doutníků a doutníků se navrhuje jednorázová úprava sazby spotřební daně.
Zvýšení sazeb pro tabákové výrobky se má realizovat k 1. únoru 2021, k 1. únoru 2022 ak 1. únoru 2023, přičemž se jím reflektuje vývoj v oblasti sazbových politiky v okolních členských státech EU a zároveň směřuje k zajištění přiměřené rovnováhy mezi daňovými příjmy a cíli v oblasti veřejného zdraví. Na jednání vlády byla přijata připomínka, která zahrnuje změny iv případě tabáku. Na úpravu sazeb navazuje podle resortu financí i nastavení lhůt doprodeje.


Současně se má podle ministerstva financí (MF) SR novelou zpřísnit převoz tabákových výrobků. Slovensko totiž do praxe zavádí směrnici EU, podle níž se začne využívat elektronická evidence přepravovaného zboží. Zatímco dosud byly doprovodné dokumenty v klasické papírové podobě, po novém bude celý proces elektronický od začátku až do konce. K elektronickým dokumentům budou mít snadný přístup dotčeny celní úřady odesílatele i příjemce.


Resort financí dodal, že opatření sníží administrativní zátěž podnikatelů i finanční správy a systém také poskytne větší transparentnost při přepravě tabákových výrobků, čímž se eliminují případné podvody. K větší transparentnosti přispívá úprava i v tom smyslu, že legislativní rámec představuje MF SR veřejnosti v předstihu, protože elektronizaci v této oblasti jsou členské státy povinny zavést až od roku 2023.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články