- Reklama -magazin

Proč využít ready made společnost?

Podnikání s ready made společností může být vhodným způsobem, jak začít podnikat, a to nejen pro ty, kteří teprve usilují o rozjezd své vlastní firmy. Jaké má výhody?

Co je to ready made společnost

Ready made společnost, jinak také společnost předzaložená, je klasickou obchodní společností, která může mít libovolnou formu. Velmi často se však jedná o společnost s ručením omezením, byť se zájemce nemusí vůbec omezovat jen na české alternativy právních forem podnikání. Poptávaná je též evropská společnost (SE).

Tato společnost je oficiálně zapsaná v obchodním rejstříku, má svůj název, sídlo, jednatele, identifikační číslo a také plně splacený základní kapitál. Zásadní rozdíl ve srovnání s firmou běžnou tkví hlavně v tom, že ready made nevyvíjí žádnou obchodní činnost.

Jde tedy o společnost, která je připravena pro prodej koncovému uživateli, který s ní teprve reálně začne podnikat. V České republice zdomácněl tento typ podnikání od roku 2001.

Jaké výhody mají ready made firmy

Od té doby se základna poskytovatelů ready made společností značně rozrostla a předzaložené společnosti nabyly na oblibě.

Důvodů je hned několik.

Hlavní výhodou využití ready made v podnikání je úspora času. Založení společnosti běžným způsobem trvá cca 20 dnů. V případě ready made jsme limitováni pouze rychlostí činnosti rejstříkového soudu.

Více komplikací hrozí navíc při zakládání zmíněné evropské společnosti. Ta může být založena výlučně fúzí několika akciových společností, založením holdingové společnosti či založením dceřiné společnosti jiné evropské společnosti. Koupě ready made je proto pro podnikatele často jedinou možnou volbou.

Ačkoli je cílem si koupit společnost, která je „čistá“, někteří podnikatelé naopak cíleně vyžadují nákup firmy s historií. I tuto alternativu umí ready made nabídnout. Mnohem silnější pozici má potom takový podnikatel například při jednání s bankami, které se pak ochotněji staví k možnosti poskytnutí půjčky.

Jak probíhá prodej ready made společnosti

Klient by si měl zodpovědně rozmyslet, zda je po něj ready made společnost tou správnou volbou. Není proto na místě hned si společnost kupovat. Vstupní konzultace slouží k tomu, aby si mohl podnikatel ujasnit svou představu.

Teprve pak může zodpovědně vyhodnotit, že chce využívat jako vhodné podnikatelské řešení ready made. Teprve poté dochází k samotnému prodeji. V jeho rámci dochází k převodu 100 % obchodního podílu společnosti. Dodavatelská společnost zajistí i kompletní přípravu veškerých smluv.

Dále proběhne rozhodnutí o jmenování nového jednatele a příslušné změny se zanesou do obchodního rejstříku. Bude-li si to nový majitel přát, je možné změnit v rámci prodeje ready made také sídlo společnosti, případně zřídit virtuální adresu.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články