- Reklama -magazin

Jaké boty jsou vhodné pro horskou túru?

Při výběru bot do hor je dobré mít na paměti staré přísloví, že dobrodružství potkává jen nepřipravené. Abyste se vyhnuli pochybnému potěšení urazit další kilometry v nepohodlných botách, je třeba při nákupu dbát na několik věcí. Na co se zaměřit při výběru turistické obuvi?

Kam a kdy se chystáme?

Hory nejsou stejné, což turistům asi nemusíme připomínat. Chůze po horských stezkách v Bieszczadech nebo Gorcích se výrazně liší od kamenitých cest, se kterými se můžeme setkat v Tatrách. Pokud nemáte v úmyslu zdolávat vysoké vrcholy, postačí Vám lehčí boty s tenčí podrážkou. Toto řešení přispívá k pohodlí uživatele, ale poskytuje horší odpružení na tvrdém povrchu. Těžší obuv samozřejmě poslouží i v méně náročném terénu, ale budeme si muset zvyknout na o něco vyšší hmotnost bot.

Při výběru obuvi je důležité také roční období. Zimní boty pánské kožené se od svých letních protějšků liší tloušťkou izolace a přítomností speciální nepromokavé membrány. Tento prvek nepropouští vlhkost hluboko do boty, což je neocenitelné při chůzi ve sněhu nebo za deštivého počasí. Klíčovými vlastnostmi zimní obuvi jsou voděodolnost a tepelná izolace, zatímco v létě je lepší volit lehčí prodyšnou obuv, která umožňuje únik vlhkosti z nohou. Je také dobré mít na paměti, že univerzální obuv je sice užitečná ve většině situací, ale nemusí se hodit do extrémních podmínek, které vyžadují specializované modely.

Podrážka a vzorek

Boty jsou stejně důležité jako správné pneumatiky pro auto. Podrážky jsou zodpovědné za naše pohodlí a bezpečnost během výletu. Při stoupání po strmé stezce je však snadné tento faktor podcenit, uklouznutí na kamenitém povrchu může skončit podvrtnutím kotníku nebo vážnějším zraněním. Čím drsnější je terén, tím robustnější musí být podrážka. Na druhou stranu vyšší svršek pomůže stabilizovat kotník a zabránit jeho podvrtnutí.

U zimní obuvi je důležité, aby měla vzorek s hlubokými zářezy, který byl vyroben z materiálu, který si zachovává pružnost při nízkých teplotách. Mráz způsobuje, že se guma stává tuhá a křehká, takže při výběru nevhodné obuvi může dojít k prasknutí podrážky nebo odlomení částí vzorku. Pokud plánujete chůzi po ledu, je nutná obuv vhodná pro nošení maček.

Velikost

Turistická obuv má poskytovat pohodlí – to je její primární účel. Příliš těsná obuv brání krevnímu oběhu, což způsobuje nepohodlí při dlouhých túrách. Doporučujeme zvolit boty přibližně o půl velikosti větší. Proč? Při turistice v horách nosíme spíše silnější ponožky – je vhodné vyhnout se bavlněným – však to není jediný důvod. Při chůzi se noha přirozeně zvětšuje, což může přispívat k odírání, pokud jsou boty těsné. Výlet do obchodu se nevyplatí nechávat na poslední chvíli, protože cesta v neprošlapaných botách může skončit četnými puchýři. Turistické boty jsou tužší než tenisky nebo městská obuv a měli byste se v nich několikrát projít, než vyrazíte na stezku – nejlépe se silnějšími ponožkami – abyste se vyhnuli odřeninám.


Hledáte to nejlepší cestovní pojištění, které bude za rozumnou cenu? Prostřednictvím srovnávače cestovního pojištění můžete vyhledat a porovnat nabídku ověřených pojišťoven a najít tu nejvhodnější nabídku.


Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články