- Reklama -magazin

Ministerstvo stále nepodepsalo smlouvu na IT systém

Ani po dvou letech není uzavřena smlouva.

Koncepce nového obchodního rejstříku začala vznikat v roce 2016, soutěž na dodavatele systému spustili v roce 2018, ale stále není ukončena. Registr povede jeden soud v zemi, bude plně elektronický a firmy budou registrovat i notáři.

Nový informační systém obchodního rejstříku, který má přinést rychlejší zakládání firem online a méně administrativy pro vyšších soudních úředníků a soudců, má zpoždění.

Veřejné zakázky trvá již několik let a smlouva na dodávku systému stále není podepsána. Ministerstvo spravedlnosti neřeklo jasně, zda ji vůbec podepíše, nebo představí zcela novou koncepci registru a tendr zruší.

„Momentálně finální vyhodnocujeme více veřejných zakázek IT projektů pro justici, intenzivně se proto zabýváme celkovým konceptem, jak co nejefektivněji zajistit vývoj a správu IT systémů pro resort,“ uvedl mluvčí ministerstva Peter Bubla.

Ministerstvo slibuje podrobnosti nejpozději do konce roku, do té doby mají vnitřní termín pro přijetí nezbytných rozhodnutí.

„Nejdříve do konce roku musí být všechny s tím související otázky vyhodnoceny, protože začátek příštího roku vnímáme jako hraniční termín, kdy se tyto projekty musí začít realizovat,“ uvedl Bubla.

Nový obchodní rejstřík je také součástí programu vlády Igora Matoviča. Založení firmy by nemělo trvat více než pár hodin a celý proces bude online. Registraci má řešit jeden celoslovenský a plně elektronický soud namísto nynějších osmi.

Krátce před uzávěrkou magazínu PRÁVO zveřejnil Deník N pracovní verzi reformy soudní mapy, podle kterého celoslovenský obchodní rejstřík bude spravovat Okresní soud Žilina.

„Vláda zavede externích registrátorů v agendě obchodního rejstříku,“ uvádí se v programovém prohlášení vlády.

20,8 mil. eur
je předpokládaná hodnota nového IT systému k obchodnímu rejstříku včetně desetileté podpory.

Zatím se uvažovalo o tom, že registrátory budou notáři, tak to funguje v Česku nebo Španělsku. Na Slovensku je 346 notářů, ale registrátorů může být nakonec ještě více, teoreticky tento úkol mohou plnit i advokáti.

Součástí nového IT systému má být i nový web orsr.sk, kde budou právně závazně informace o firmách, nyní tam zveřejněné údaje mají pouze informativní charakter.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články