- Reklama -magazin

Turecká inflace se v prosinci zrychlila na 14,6%

Turecká inflace se na konci loňska zrychlila více, než se čekalo. Důvodem byl nárůst cen energií a opožděný vliv slabé liry.
Turecká inflace se na konci loňska zrychlila více, než se čekalo. Důvodem byl nárůst cen energií a opožděný vliv slabé liry.

Index spotřebitelských cen v prosinci meziročně stoupl o 14,6% po 14,03% v listopadu, uvedl v pondělí turecký statistický úřad. Ekonomové počítali se zrychlením inflace jen na 14,2%.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,25%, přičemž se očekávalo +0,9%.

Slabá lira a prudký nárůst úvěrů podporovaný negativními reálnými sazbami drželi tureckou inflaci v dvouciferných číslech během celého roku 2020. To donutilo centrální banku, aby v říjnu revidovala celoroční inflační prognózu na 12,1% z 8,9%.

Centrální banka po nástupu nového guvernéra naci Agba výrazně zpřísnila měnovou politiku ve snaze o podporu domácí měny a kontrolu inflace. V prosinci centrální banka zvýšila klíčovou sazbu na 17%.

Jádrová inflace, do které se nezapočítávají kolísavé ceny potravin, energií či zlata, v prosinci vzrostla na 14,31% z 13,26% v předchozím měsíci.

Ceny potravin a nealkoholických nápojů v prosinci meziročně stouply o 20,16% a ceny dopravy o 21,12%.


TIP redakce: nárůst cen energií 

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články