- Reklama -magazin

Cena komodit stoupá o desítky procent

Jako důsledek války Ruské federace proti svrchovanému státu Ukrajina je svět uvržen do kolotoče ekonomických důsledků, které tato situace přináší. Jak je na tom cena uhlí? O kolik se zvýšila cena zemědělských surovin?

Ceny komodit jdou nahoru o více než třetinu

Současná situace by se dala nazvat komoditním bláznovstvím. Jen od začátku roku se ceny komodit vyšplhaly o více než třetinu. Nahoru šly již od začátku roku, skokově ale narostly jako důsledek vpádu ruských vojsk na území samostatného státu Ukrajina. Kurz měn se nyní vyplatí sledovat, jelikož odráží náladu na trzích. Kurz euro tak nabízí zajímavý pohled na současnou situaci.

Růst energetických surovin

Odvětví, které se zvyšování cen zatím dotýká nejvíce, je cena energetických surovin. Nejvíce v popředí je cena uhlí. Cena, kterou za tuto komoditu platíme, se jen za letošní rok vyšplhala o více než 170 procent. Tři čtvrtiny zvýšení ceny nastaly jen za období posledních dnů, jako reakce na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Cena uhlí je tak vůbec nejvyšší v historii. I tak byla cena uhlí stále se zvyšující, ale ruská invaze ještě více zvýšila tlak, který na cenu existoval.

Nárůst o více než 30 procent

Hodnoty, které se blíží osmiletému maximu, zaznamenal komoditní index S&P GSCI. Letos se index pohybuje na úrovni vyšší než 34 procent. Nejvýše se také ukazuje být komoditní index agentury Bloomberg. Právě tento index se blíží osmiletému maximu. Letos vzrostl o 26 procent.

Podle agentury Refinitiv se uplynulé dny mohou zapsat do dějin jako éra nejrychleji rostoucích cen komodit od roku 1970.

Z hlediska komoditního sektoru se po energetice zdražují i zemědělské suroviny. Jen v letošním roce je to o více než čtvrtinu, jak uvádí statistika agentury Reuters. Ceny průmyslových kovů vzrostly v průměru o osmnáct procent.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články