- Reklama -magazin

6 otázek pro rok 2021

 1. Dokáží technologické akcie udržet dosavadní trend růstu?
  Nárůst cen technologických akcií od roku 2010 je nereálný. Zatímco širší index S & P 500 získal zhruba 315%, 100 nejlepších technologických akcií si připsalo více než 660%! Nasdaq 100 překonal za ostatních 11 let index S & P 10 v průměru kolem 7% ročně a rok 2020 představoval nejširší propast v uvedeném časovém rámci. Za zmínku určitě stojí, že od roku 2000 do roku 2009 byl index Nasdaq 100 o 48% nižší (ve srovnání se ztrátou okolo 10% v případě indexu S & P 500) poté, co splaskla bublina dot-com. Od roku 2000 do současnosti jsou čísla mnohem blíže k sobě než byly za posledních deset let. Pokoušet se předpovědět, kdy cykly začínají nebo kdy skončí, je v podstatě nemožné, takže by se o to ani neměl nikdo pokoušet. Ale to, čeho jsme svědky už nějaký čas, nemůže trvat dlouho.
 2. Kdy se věci vrátí opět do „normálu“?
  Pomalu si zvykáme na pandemický život, ale nemůžeme se dočkat návratu do normálu. Koncerty, divadla, posilovny, bary, restaurace i cestování nám chybí. S nasazením očkování se spojují velká očekávání. K odhadem, o kterých odborníci říkají, můžeme klidně připočítat minimálně jeden měsíc, protože s programem takového rozsahu zatím zkušenost nikdo nemá. Zbývá doufat, že do léta bude většina lidí očkovaná a postupně se bude přecházet na běžné činnosti, jak jsme byli zvyklí.
 3. Dočkáme se ekonomického rozmachu?
  Je těžké mluvit o ekonomickém rozmachu, kdy uzamčení likviduje podnikání a roste armáda nezaměstnaných, nemluvě o nedostatku potravinových bank. Odborníci hovoří o růstu Číny na úrovni dvou procent HDP. Je to minimální růst, ale je to růst. Podařilo se to díky rychlému a účinnému zásahu na politické úrovni. Ostatní země postižené pandemií, s výjimkou například Finska, budou mít co dělat, aby jejich ekonomika nestagnovala. Ale pokud projde další balík fiskálních stimulů, pokud se postupně formou injekce maximální možná míra obyvatelstva, existuje celkem reálná možnost rozmachu ekonomiky do konce roku 2021, či začátkem roku 2022.

Míra osobních úspor je mnohem vyšší, než byla před pandemií. Krize nás naučila méně utrácet, čisté jmění každého, kdo vlastní nemovitost, zda nástroje na akciovém trhu, je na historicky nejvyšších úrovních. Lidé si opravili své osobní rozvahy a splatili dluh. Náklady na půjčky jsou extrémně nízké, což umožňuje refinancovat hypotéky. Ceny nemovitostí nadále rostly tempem, které v krizi nikdo nepředpokládal v době, kdy to celé začalo. Když se věci vrátí do normálu, mohli bychom zaznamenat obrovský nárůst poptávky, když lidé začnou míjeli v oblastech, v nichž své výdaje kvůli Covidu omezily. Většina z nás je už unavená z kroků v boji proti pandemii a mají toho dost, co přežili za uplynulý rok. Ale základním očekáváním do budoucna může být mnohem silnější ekonomické prostředí, jako většina lidí momentálně očekává.

 1. Měli byste si rezervovat dovolenou už teď?
  Jednou z oblastí, na které bude mít vakcinace největší dopad, je cestování a volný čas. Načasování bude v tomto ohledu velmi složité, ale dá se očekávat, že se ceny nakonec markantnější zvýší jakmile si lidé uvědomí, že se možnosti opět otevřou. Bodejť by byla jednou z nejlepších investic rezervace dovolené rok předem pro nadcházející léto. Už to nebudou snížené ceny, neboť na léto čeká obrovský počet nevyřízených rekreantů. Může být obtížné rezervovat si letní odpočinek za rozumnou cenu, pokud jste tak ještě neučinili.
 2. Kdy konečně uvidíme Top Gun 2?
  Rok 2020 bude pravděpodobně zapsán jako ten nejhorší filmový rok za poslední zhruba půlstoletí. Všechny velkorozpočtový filmy byly odloženy. Studia mluví o letních premiérách o tvrdí, v případě Top Gun 2 se plánuje kapitán Maverick vrátit na plátna kin někdy v červenci. Filmoví fanúšikovania jsou zklamaní, raději by dali přednost alternativní možnosti, filmu na požádání, a to ještě v roce 2020. Streamování určitě kina nepoloží. Zážitek z velkého plátna a dokonalého zvuku zde bude stejně jako tomu bylo v minulosti. Všechna studia měli tu možnost nabídnout film na doma, nebo počkat na kina. Mnohé zvolili možnost druhou, aby vydělali více.
 3. Jaké je riziko na akciovém trhu, na které nikdo nemyslí?
  V březnu se na několik týdnů zdálo, že americký akciový trh už nikdy nebude růst. Nyní se zdá, že trh je neporazitelný. Můžeme očekávat něco, na co není nikdo připraven, co trh srazí z cesty.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články