Firemní dluhopisy jsou podstatný nástroj financování pro podniky v každé vyspělé ekonomice. Pro Rusňákovu skupinu DRFG, která se mimo jiné věnuje investičním fondům, byly dluhopisy jasnou volbou od samého počátku. I Češi si již ke korporátním dluhopisům našli cestu. Jaké překážky je ale brzdí?
Rusňákova DRFG: Pohled na dluhopisu v Čechách a zahraničí
Dnešní stav kapitálového trhu, a to včetně způsobů firemního financování, vyplývá ve značné míře z minulých dob. Nejde přitom o legislativu nebo využívané standardy, ale spíše o jakési mentální nastavení. To je do určité míry typické pro celou střední Evropu.
Příkladem je obecný názor přejatý ze sousedního Německa, že pro peníze si firmy chodí nejprve do banky. Na kapitálový trh či jiné alternativy se pak obrací až ve chvíli, kdy neuspějí. Realita je však jiná.
České firmy se pomalu naučily pracovat s různými možnostmi financování. I proto již velká část z nich využívá mix investičních zdrojů.
Vlastní emise dluhopisů, jakožto jedna z alternativ financování, mimo jiné nabízí řadu skvělých výhod. Perfektním příkladem je ČEZ a jeho přístup k akvizici kontrolního podílu v plynárenské distribuční skupině GasNet za 846,5 milionu eur!
V některých ohledech Česko stále zaostává
Kde ovšem tuzemský kapitálový trh zatím podle Rusňákovy DRFG za zahraničím poměrně dost zaostává, není financování firem s miliardovými obraty, ale u těch pohybujících se o jeden či dva řády finančně níže.
Vše však začíná a končí na burze. Ani po třech dekádách si totiž tuzemské firmy nenašly cestu na pražský parket. Tedy způsob, jak efektivně zaujmout širší masu investorů.
Jedná se přitom o jeden z nejlepších způsobů, jak zvýšit povědomí o své firmě. A navíc si tak zajistit přísun dostupného financování.
Při pozitivní zkušenosti s investováním do akcií pak navíc roste pravděpodobnost, že firma získá pozitivní recenze a investor se rozhodne v budoucnu i pro další cenný papír dané firmy.
Autor: Michal Pecka